درباره رشته معماری

         * علاقه مندان به فراگیری در حوزه معماری و طراحی ساختمان معمولاً از 2 شیوه و روش می توانند به فراگیری علم بپردازند :

  1. روش سنتی (استاد شاگردی) که در زمانهای قدیم مرسوم و معمول بوده است و دستیابی به علوم معماری با کارآموزی و انتقال تجربه در طی مدت طولانی میسر بوده است.
  2. روش کلاسیک و آکادمیک (دانشگاهی) که در حال حاضر در عمده کشورهای دنیا و همچنین در اکثر شهرهای ایران متداول است در این شیوه ، اساتید دانشگاهی تجربیات و معلومات خود را متناسب با عنوان درس و موضوعات وابسته در کلاسهای تئوری، کارگاههای عملی و دروس صحرائی و بازدیدهای میدانی در اختیار دانشجو قرار می دهند .

*   از منظر تاریخی قدمت رشته معماری به بلندای سکونت انسان درتاریخ است .

*  علاقه مندان به تحصیل رشته مهندسی معماری عمدتاً از رشته ریاضی در دبیرستان ، آزمون سازمان سنجش را داده و وارد دانشگاهها می شوند . در ساختار دانشگاهی رشته معماری جزء گروه هنر محسوب می گردد ، هر چند در چند دانشگاه ایرانی ، این رشته به علت فقدان دانشکده هنر در زیر مجموعه دانشکده های فنی و مهندسی قرار گرفته است.

*   رشته معماری ازیک  طرف مرتبط با فن ، تکنولوژی و محاسبات ساختمانی است و از طرفی ، دارای دروس و ویژگیهای هنری می باشد ضمن آنکه مجموعاً یک رشته فرهنگی وانسان مدارانه و بر مبنای جهان بینی جوامع ، نضج و دوام پیدا کرده است.

*  رشته معماری یکی از گرایشهای هفت هنر محسوب می گردد( موسیقی، هنر های دستی و هنرهای ترسیمی ، ادبیات ، معماری ، نمایش و حرکات نمایشی)

*  یک دانشجوی معماری در 4 سال دوره کارشناسی، حداقل 2 سال دوره کارشناسی ارشد و حداقل 3 سال دوره دکتری واجد معلوماتی در رشته های زیر می گردد : فن و تکنولوژی – محاسبات – هنر -فرهنگ – جامعه شناسی – روانشناسی – محیط زیست -پایداری و انرژی و زیبا شناسی

*  رابطه انسان با پیرامون ( محیط زیست ، جامعه ، خدا ، خود) و ...  و مجموعا معماری دخالت آگاهانه و سودمند در محیط زیست است که هدف آن کیفیت بخشی به زندگی، روابط انسانها و محیط زیست میباشد .

*    در زمانهای گذشته رشته معماری به عنوان رشته مادر و منشاء بسیاری از رشته های کنونی دانشگاهی بوده است و هم اینک نیز معماران کار کشته و خبره در سایر زمینه های ذکر شده متبحر می باشند این رشته ها  عبارتند از : طراحی شهری، مهندسی شهرسازی، برنامه ریزی شهری – معماری منظر، تکنولوژی معماری، ساختمانهای پایدار، معماری داخلی، طراحی صنعتی و ...

*  هم اینک دانشجویان رشته معماری در مقطع کارشناسی پس از گذران حدود 140 واحد درسی در طی 4 سال می توانند در گرایشهای زیر ادامه تحصیل دهند : معماری عمومی، معماری بناهای مسکونی؛ معماری بناهای درمانی، معماری بناهای فرهنگی و آموزشی ؛ مرمت و احیای                            بافتهای تاریخی، مدیریت پروژه ، فناوریهای دیجیتال (تکنولوژی) ، بیونیک (انرژی) مطالعات معماری ایران، معماری اسلامی، بازسازی پس از سانحه، معماری منظر، معماری داخلی ، معماری سنتی ، معماری روستائی و ......

* همچنین دانشجویان می توانند بر اساس علاقه مندی به رشته دیگر همچون شهرسازی و طراحی شهری ، طراحی صنعتی ، بازسازی شهری و ... کوچ کنند.

* مقاطع تحصیلی در معماری عبارتند دیپلم کاردانی – پیوسته – کاردانی ناپیوسته کارشناسی ناپیوسته – کارشناسی پیوسته کارشناسی ارشد و دکتری

*  در سالهای قبل رشته معماری و در ترکیب با واحدهای شهرسازی تنها رشته ای بود که مقطع کارشناسی ارشد پیوسته داشت که هم اینک این مدل آموزشی  عوض شده است .